طراحی ها

طراحی لوگو و آرم یا ساخت نشان تجاری

طراحی لوگو و آرم که در واقع ساخت نشانی تجاری برای یک برند است به سه روش توسط طراحان، طراحی می شود.

اولین و مرسوم ترین روش طراحی لوگو یا نشان تجاری نوشتاری است که به آن “لوگو تایپ یا مونوگرام” می گویند، در این روش طراح از نام تجاری برند مورد نظر در طراحی لوگو استفاده می کند، مانند کوکاکولا، پپسی، سونی یا سامسونگ.

در روش دوم از یک نماد یا علامت اختصاری برای رساندن مفهومی خاص بهره گرفته می شود، این روش طراحی لوگو که در اصطلاح پیکتوگرام گفته می شود در نیم قرن گذشته بیشترین استقبال را داشته است و با ظهور نرم افزارهای طراحی روز به روز نیز گسترده تر شده است. اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازید قطعا چند نمونه را خواهید دید، نمونه هایی مثل اپل، آدیداس، نایکی، مرسدس بنز، تویوتا و … .

اما در روش سوم طراحی لوگو، طراح از تلفیق دو روش اول (نوشتار و نماد) در کنار یکدیگر استفاده می کند. برخی از کمپانی ها در ابتدا از این روش برای تبلیغ نام تجاری خود استفاده می کنند و به مرور قسمت نوشتاری را بعد از مطرح شدن از لوگوی خود حذف می کنند. از نمونه های این نوع طراحی می توان به ال جی، پوما، مایکروسافت اشاره کرد.

امروزه داشتن یک لوگوی جذاب برای برند شما باعث می شود که خدمات یا محصولتان با سرعت بیشتری در بین مردم شناخته شده و در انتخاب مشتریان تاثیر بسزایی دارد. در واقع لوگوی برند شما سمبلی است که دیگران شما را با آن می شناسند و به یاد می سپارند. به همین دلیل است که بسیاری از کمپانی های بزرگی که تصمیم به شروع فعالیت خود می گیرند در ابتدا به سراغ طراحان می روند و سعی می کنند حداکثر زمان را برای رسیدن به نتیجه مطلوب صرف کنند، چون می دانند در آینده چقدر این موضوع در پیشبرد اهداف آن ها می تواند تاثیرگذار باشد.