با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ویدئو سوم – نحوه صحیح دست گرفتن دوربین عکاسی

گرفتن درست دوربین عکاسی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

اولین قدم برای اینکه شما تبدیل به یک عکاس حرفه‌ای شوید این است که بتوانید دوربین عکاسی‌تان را به طور صحیح در دست بگیرید. نحوه صحیح دست گرفتن دوربین عکاسی به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی با وضوح بالا بگیرید. شما بعد از خواندن این مقاله و دیدن ویدیو آموزشی یاد میگیرید که چطور دوربین را به طرزی صحیح در دست بگیرید و خطاهای احتمالی را حذف کنید.

نگه‌داشتن درست دوربین باعث می‌شود تا:

  • لرزش دوربین کم شود.
  • کاهش لرزش دوربین باعث بالا رفتن وضوح یا شارپ بودن تصویر می‌شود.
  • کنترل دوربین راحت‌تر خواهد بود.
  • دسترسی به دکمه‌ّ‌های کنترلی دوربین و لنز سریع و آسان خواهد شد.
  • شرایط برای دید بهتر در منظره‌یاب و نهایتا کادر‌بندی بهتر بوجود خواهد آمد.

 

دوربین‌های عکاسی طوری طراحی شده‌اند که توسط انگشتان دست راست گرفته شوند. شما با سه انگشت جلوی دوربین را می‌گیرید، انگشت اشاره خودتان را روی دکمه شاتر گذاشته و انگشت شصت را پشت دوربین روی دکمه‌های کنترلی قرار می‌دهید. همین جا این نکته را ذکر کنم که کمپانی‌های سازنده دوربین در دنیا محصولاتی را برای کسانی که به هر دلیل قادر به استفاده از دست راست خود نیستند هم تولید می‌کنند که اگر کلید واژه Left Handed Camera را سرچ کنید نمونه‌های آن را خواهید دید.

از دست چپ غافل نشوید، کف دست چپ شما باید تعادل دوربین را حفظ کند و دو انگشت شصت و اشاره آن کنترل لنز را به‌َ عهده گیرد. اما کار ما با دست‌ها تمام نشده است. آرنج‌های شما باید برای حفظ تعادل بیشتر به بدنتان بچسبد.

شما هنوز یک گزینه دیگر برای حفظ تعادل بیشتر دوربین عکاسی در اختیار دارید. با چسباندن منظره یاب دوربین ( Viewfinder) به ابروهای خود می‌توانید یک تکیه‌گاه دیگر بوجود آورید و اینگونه لرزش دوربین خود را به پایین‌ترین سطح برسانید.

 

نحوه ایستادن در عکاسی ایستاده

دست گرفتن دوربین عکاسی در حالت ایستاده

حالا نوبت به پاها می‌رسد، آن‌ها را به اندازه عرض شانه باز کنید و پای چپ خود را کمی جلوتر قرار دهید. این نحوه قرار گیری پاها باعث می‌شود بدن شما حالتی استوار داشته باشد و ثبات آن به نفع عکاسی بهتر تمام شود. دقت کنید که شما نباید برای عکاسی ایستاده به جلو یا عقب خم شوید.

 

نحوه نشستن در عکاسی نشسته

طرز گرفتن دوربین عکاسی در حالت نشسته

طبیعتا عکاسی تنها در وضعیت ایستاده صورت نمی‌گیرد و گاهی لازم است تا عکاس برای ثبت بهترین عکس بنشیند یا حتی دراز بکشد. نکته‌ای که باید در ذهن داشته باشید این است که همیشه به فکر ساختن تکیه‌گاه باشید و به غیر از دست و پای خود از محیطی که در آن قرار دارید هم کمک بگیرید. می‌توانید به دیوار تکیه دهید یا از سکو یا نرده موجود بعنوان تکیه‌گاه استفاده کنید.

نحوه صحیح دست گرفتن دوربین عکاسی موضوعی نیست که بتوان تمامی آن را در قالب کلمات گنجاند. بنابراین برای یادگیری بهتر این قسمت از آموزش عکاسی کافی است ویدئو زیر را تماشا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − سه =

مطالب بیشتر