با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ویدئو نهم – حالت‌های دوربین عکاسی/مودهای عکاسی

مود عکاسی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

اکثر دوربین‌ها حالت‌های مختلفی برای عکاسی دارند که می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر مواقع عکس بهتری را ثبت کنید. در آخرین مبحث این دوره آموزش عکاسی قراره به سراغ این موضوع برویم. پس با ادامه بحث همراه باشید.

وقتی از حالت‌های عکاسی یا مود عکاسی حرف می‌زنیم منظورمان تنظیمات پیش فرضی است که کمپانی سازنده دوربین بر روی آن تعبیه کرده است تا عکاس بتواند در مواقع لزوم به سرعت به حالت دلخواه دسترسی داشته باشد و عکس خود را ثبت نماید. در اکثر دوربین‌ها این حالت‌ها بوسیله یک پیچ یا غربیلک که علائمی را بر روی آن خواهید دید در دسترس است. با قرار دادن دوربین در وضعیت‌های از پیش تنظیم شده با توجه به فضایی که در‌آن قرار دارید می‌توانید نتیجه خوبی از عکاسی خود بدست آورید.

اگر به عنوان یک عکاس تازه کار وارد این عرصه شده‌اید می‌توانید با استفاده از این حالت‌های عکاسی در کوتاه‌ترین زمان بهترین عکس را بگیرید. چرا که بعد از انتخاب یکی از مودهای عکاسی فقط باید دکمه شاتر را فشار دهید چون همه تنظیمات از قبل برای هر حالت تنظیم شده است. با استفاده به جا از این حالت‌های دوربین عکاسی می‌توانید شروع خوبی در کارتان داشته باشید تا رفته رفته خودتان تنظیم کردن پارامترهای مختلف را یاد بگیرید و به سراغ کار کردن با تنظیمات منوآل Manual دوربین بروید.

 

انواع حالت های دوربین عکاسی

به طور کلی حالت‌های دوربین عکاسی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. و در واقع یک عکاس با انتخاب یکی از این حالت‌ها تصمیم می‌گیرد که چه مولفه‌هایی را خود کنترل کند و چه چیزهایی را بر عهده دوربین عکاسی بگذارد.

 1. حالتی که همه تنظیمات را بر عهده شما می‌گذارد. (دستی)
 2.  حالتی که برخی از پارامترها توسط شما و باقی توسط دوربین تنظیم می‌شود.(نیمه خودکار)
 3. حالتی که همه تنظیمات را دوربین انجام می‌دهد.(تمام خودکار)

پارامترهایی که در یک دوربین عکاسی قابل کنترل هستند به شرح زیر است:

 • سرعت شاتر
 • دیافراگم
 • ایزو
 • وایت بالانس
 • جبران نوردهی
 • حالت نورسنجی
 • حالت فوکوس
 • تعداد نقاط فوکوس

 

حالت عکاسی

حالت های دستی دوربین عکاسی

در دسته بندی حالتی که همه تنظیمات بر عهده عکاس خواهد بود یک گزینه وجود دارد و آن حالت دستی است که با حرف M بر روی غربیلک دوربین عکاسی در دسترس است. در این حالت هر پارامتر قابل تنظیمی باید توسط عکاس تنظیم شود و دوربین دخالتی در این امر نخواهد داشت.

حالت های نیمه  خودکاردوربین عکاسی

در دسته بندی حالت‌های نیمه خودکار اغلب دوربین‌های عکاسی سه گزینه را دراختیار عکاس قرار می‌دهند که به این شرح است:

 1. حالت P: در این حالت سرعت شاتر و دیافراگم توسط دوربین تنظیم می‌شود و شما قادر خواهید بود باقی پارامترها از جمله وایت‌بالانس، ایزو، حالت فوکوس و … را خودتان تنظیم کنید.
 2. حالت TV یا S: در این حالت تنها دیافراگم توسط عکاس تنظیم می‌شود و دوربین مابقی تنظیمات را انجام می‌دهد.
 3. حالت AV یا A: در این حالت همه تنظیمات به غیر از سرعت شاتر توسط دوربین تنظیم می‌شود.
  در دسته بندی حالت‌های خودکار هم چندین مورد وجود دارد که در بیشتر دوربین‌های عکاسی قابل مشاهده است. اما پر کاربردترین آنها حالت تمام اتومات یا Auto است که هر تنظیمی را دوربین انجام می‌دهد و عکاس هیچ دخالتی در تنظیمات ندارد. اما حالت‌های خودکار دیگری هم وجود دارد که خیلی مختصر به آنها اشاره می‌کنیم.

حالت های خودکار دوربین عکاسی

 1. Portrait:‌ با قرار دادن دوربین در این حالت، عدد دیافراگم کاهش می‌یابد تا با ایجاد عمق میدان سوژه شارپ‌تر بنظر بیاید.
 2. Landscape: در این حالت دوربین سعی می‌کند بیشترین عمق میدان را بوجود بیاورد تا اکثر فضای عکس واضح باشد.
 3.  Sport: این حالت مناسب عکاسی از سوژه‌ّهایی است که در حال حرکتند.
 4. Macro: این حالت عکاسی که به نام Close up هم شناخته می‌شود مناسب عکاسی از فاصله خیلی نزدیک به سوژه است. البته باید دقت داشته باشید که بهترین نتیجه را زمانی خواهید گرفت که لنز مناسب هم داشته باشید.

اگر تمایل دارید ویدیو آموزشی مخصوص این بخش را ببینید پس دکمه پلی ویدیو زیر را فشار دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − سه =

مطالب بیشتر