با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ویدئو ششم – نقش سرعت شاتر در عکاسی

تاثیر شاتر

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

یکی از سه پارامتر کنترل نور در دوربین سرعت شاتر (Shutter Speed) می باشد. شاتر پرده‌ای است که در برابر حسگر دوربین قرار گرفته و زمانی که شما دکمه شاتر را فشار دهید از مقابل آن کنار رفته و اجازه عبور نور و برخورد آن به سنسور را می‌دهد. در ادامه مطلب راجع به وظیفه این قسمت از دوربین و نکات مهم آن می‌پردازیم.
وظیفه شاتر که بر روی بدنه دوربین تعبیه شده است کنترل سرعت نور است. اینکه نور با چه سرعتی به محل تشکیل عکس یا سنسور برخورد کند تاثیر بسازی در کیفیت خروجی نهایی خواهد گذاشت. با تغییر سرعت شاتر این امکان برای شما مهیاست که روشنایی تصویر را تغییر دهید همچنین با کمی خلاقیت در ایجاد جلوه‌های خاص حرکتی اقدام کنید. به طور مثال با بالا بردن سرعت شاتر شما می‌توانید از سوژه‌های در حال حرکت یک عکس فیکس و بدون تاری بگیرید.

انواع شاتر چیست

فرمول سرعت شاتر

زمانی که در مورد سرعت شاتر صحبت می‌کنیم در واقع آن را برای مواقعی در نظر داریم که دوربین روی حالت تنظیمات دستی است و شما تنها در این حالت می‌توانید این تنظیمات را اعمال کنید. در غیر اینصورت خود دوربین این وظیفه را بعهده می‌گیرد و بر اساس شرایط نوری سرعت شاتر را تنظیم می‌کند. بنابراین فرمول زیر برای زمانی است که اختیار تنظیمات دوربین خود را بدست گرفته باشید.

سرعت شاتر بالا = نور کمتر
سرعت شاتر پایین = نور بیشتر

 

مطالعه بیشتر در :
ویدئو پنجم – نقش دیافراگم در عکاسی

 

سرعت شاتر و سوژه متحرک

یکی دیگر از کابردهای شاتر القای حس حرکت و یا بلعکس فیریز شدن در تصویر است. زمانی که از یک سوژه متحرک مثل پرنده، اتوموبیل یا هر سوژه در حال حرکتی با سرعت شاتر پایین عکاسی کنید با خطوط حرکتی که در تصویر بوجود می‌آید، حس حرکت منتقل خواهد شد و بلعکس سرعت شاتر بالا می‌تواند سوژه در حال حرکت را فیکس و ثابت نشان دهد. به حرکت فرفره در عکس زیر دقت کنید.

شاتر چیست؟

نکات مربوط به سرعت شاتر

  • پر نور شن عکس با شاتر = نویز داخل تصویر
  • سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده می‌شود. مثلا 4/1 ثانیه یا 100/1 ثانیه
  • سرعت شاتر کمتر از 50/1 توصیه نمی‌شود (مگر بنا به ضرورت)
  • سرعت شاتر بر اساس سرعت سوژه تنظیم می‌شود
  •  استفاده از سه پایه عکاسی در سرعت‌های پایین شاتر الزامی است

شما می‌توانید آموزش تصویری مربوط به تنظیمات شاتر را در ویدیو زیر تماشا کنید.

مطالب بیشتر

ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای
تبلیغات

ساخت تیزر تبلیغاتی

زمانی که در حال خواندن این متن هستید حتما به فکر ساخت تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان افتاده‌اید. جای درستی آمده‌اید، استودیو قرمز

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی
تبلیغات

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی

امروزه اهمیت سناریو نویسی در تبلیغات دست کمی از دیگر حوزه‌های تولید فیلم ندارد. حتی شاید این کار به مراتب سخت‌تر هم باشد، چرا که