با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ویدئو هشتم – White balance یا تراز سفیدی چیست؟

طراز سفیدی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

یکی از پر چالش‌ترین مباحثی که در ابتدای راه یک عکاس قرار دارد بحث تنظیم کردن طراز سفیدی یا وایت بالانس است که به اختصار WB نوشته می‌شود و در دوربین‌های عکاسی تنظیمات مربوط به این بخش را با همین علامت اختصاری می‌توانید پیدا کنید.

برای درک این مبحث از عکاسی باید این جمله را درک کنید که : “منابع نوری مختلف دمای رنگی متفاوت ایجاد می‌کنند” . برای روشن شدن بهتر مطلب اجازه دهید با یک مثال به سراغ این بحث برویم. آیا تا بحال برای شما پیش آمده است که لباسی را در یک فروشگاه ببینید، از رنگ آن خوشتان بیاید و ‌مجاب شوید تا خرید کنید. و بعد از اینکه یکبار دیگر در منزلتان آن را به تن کردید بنظرتان رنگ آن با چیزی که شما زمان خرید دیدید متفاوت باشد. دلیل این اتفاق منابع نوری متفاوتی است که در فروشگاه و منزلتان وجود دارد. دمای رنگی هر منبع نوری متفاوت با دیگری است و این تفاوت باعث می‌شود تا رنگ عکس شما یا به سمت آبی‌تر شدن یا به سمت نارنجی‌تر شدن برود.

برای اینکه عکسی که می‌گیرید از رنگ‌ّهای درستی تشکیل شود باید به دوربین خود بفهمانید که در معرض چه منبع نوری هستید تا دوربین عکاسی شما بتواند رنگ‌ها را به درستی تنظیم کند. این عمل، یعنی شناساندن منابع نوری به دوربین عکاسی در اصطلاح وایت بالانس نامیده می‌شود. که با تنظیم کردن رنگ سفید مطمئن خواهید شد که باقی رنگ‌ّها نیز بدرستی ثبت خواهند شد.

 

مطالعه بیشتر در :
انواع رسانه‌های تبلیغاتی

 

به طور کلی در صورت تنظیم نکردن تعادل رنگ سفید در دوربین عکسی که می‌گیرید با توجه به نور غالب در محیط یا آبی بیشتری خواهد داشت که نشان از زیاد بودن منابع نوری سفید است و یا نارنجی بیشتری دارد که خبر از بیشتر بودن منابع نور زرد رنگ است. اما نگران نباشید کمپانی‌های سازنده دوربین عکاسی با قرار دادن تنظیمات پیش فرض در منوی دوربین کمک زیادی به شما کرده‌‌اند تا طراز سفیدی را به درستی انجام دهید.

تنظیمات وایت بالانس

تنظیمات وایت بالانس

اگر وارد تنظیمات وایت بالانس (WB) در دوربین شوید با گزینه‌هایی مواجه می‌شوید که در اغلب موارد با انتخاب درست آن‌ها می‌توانید نتیجه مطلوب را بگیرید. این گزینه‌ها از این قرار است :

  • (آیکون لامپ) Tungsten light این گزینه به این معناست که شما در محیطی قرار دارید که نور غالب آن زرد است.
  • (آیکون مهتابی) fluorescent light این گزینه برای زمانی است که محیط شما با نور سفید روشن شده است.
  • (آیکون خورشید) Daylight زمانی که زیر نور خورشید عکاسی می‌کنید باید این گزینه را انتخاب کنید.
  • (آیکون ابر) cloudy وقتی در فضای آزاد و ابری هستید این گزینه بهترین انتخاب است.
  • (آیکون رعد و برق) Flash برای زمانی است که شما بوسیله نور فلش در حال عکاسی هستید.
  • (آیکون AWB) Auto در این حالت خود دوربین تنظیمات مربوط به وایت بالانس را انجام می‌دهد.

مطالب بیشتر

ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای
تبلیغات

ساخت تیزر تبلیغاتی

زمانی که در حال خواندن این متن هستید حتما به فکر ساخت تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان افتاده‌اید. جای درستی آمده‌اید، استودیو قرمز

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی
تبلیغات

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی

امروزه اهمیت سناریو نویسی در تبلیغات دست کمی از دیگر حوزه‌های تولید فیلم ندارد. حتی شاید این کار به مراتب سخت‌تر هم باشد، چرا که