با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ISO چیست | بهترین تنظیمات ایزو+ویدئو

ISO دوربین عکاسی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

سومین عاملی که به یک عکاس کمک می‌کند تا نور را تحت کنترل خود در آورد ایزو است که با علامت اختصاری ISO در انواع دوربین‌های عکاسی قابل مشاهده است.ایزو به همراه دیافراگم و شاتر سه ابزاری هستند که تعیین می‌کنند چه مقدار نور با چه شدتی و در چه بازه زمانی به سنسور دوربین عکاسی برخورد کند تا عکس مورد نظر ثبت شود.

در جلسات گذشته راجع به عملکرد شاتر و دیافراگم در دوربین عکاسی توضیح دادم اما ISO چطور می‌تواند به یک عکاس برای ثبت عکس بهتر کمک کند و بهترین تنظیمات ایزو برای گرفتن یک عکس با کیفیت چیست ؟

بهترین تنظیمات ایزو در عکاسی

در گذشته جذب نور در دوربین‌های عکاسی بر عهده نگاتیوها بود و عکاس باید از ابتدا تصمیم می‌گرفت که با چه نگاتیوی و با چه ایزویی قصد عکاسی را دارد. چون مقدار ISO توسط کارخانه سازنده نگاتیو تعیین می‌شد. با پیشرفت‌های امروزی این وظیفه بر گردن سنسورهای الکترونیکی گذاشته شده است. سنسور دوربین عکاسی نسبت به نور حساس است و این حساسیت بوسیله تنظیمات ایزو در دوربین عکاسی قابل کنترل است.

تنظیمات ISO

یک عکاس با زیاد یا کم کردن ISO در واقع حساسیت سنسور دوربین را جهت جذب نور بالا یا پایین می‌آورد. در مواقعی که میزان نور کافی در لوکیشن عکاسی کم باشد می‌توان با زیاد کردن حساسیت سنسور بوسیله بالا بردن ایزو، عکسی با میزان روشنایی لازم ثبت کرد. همینطور در صورت کافی بودن نور محیط با کم کردن ایزو به بیشتر شدن کیفیت عکس نهایی کمک کرد.

مطالعه بیشتر در :
نقش سرعت شاتر در عکاسی+ویدئو

تاثیر مقدار ISO در کیفیت عکاسی

بنابراین نتیجه می‌گیریم که تعیین مقدار ISO در کیفیت عکسی که قرار است گرفته شود تاثیر گذار است. تا بحال دقت کرده‌اید که چرا بعضی عکس‌ها دارای نویز هستند، مخصوصا عکس‌هایی که در فضایی با نور کم گرفته شده‌اند. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند استفاده از ایزوهای بالا در زمان عکسبرداری باشد. هر چقدر عکس شما بوسیله ایزو پرنور شود به همان میزان نویز داخل تصویر بالا می‌رود و یا در اصطلاح عکس بی‌کیفیت‌تر می‌شود. به همین خاطر دست بردن به تنظیمات ایزو، آخرین انتخاب یک عکاس است که به هنگام عکسبرداری به سراغش می رود.

نقش ایزو در عکس

توصیه می‌شود جهت بدست آوردن عکسی با کیفیت ابتدا بوسیله تنظیمات شاتر و دیافراگم سعی کنید نور مناسب را به سنسور دوربین برسانید. و در صورتی که با استفاده از این دو ابزار نتوانستید به نتیجه دلخواه برسید سراغ تنظیمات ایزو بروید.

تماشای قسمت هفتم ویدیوهای آموزش عکاسی که به ISO و عملکرد آن می‌پردازد می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

مطالب بیشتر

ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای
تبلیغات

ساخت تیزر تبلیغاتی

زمانی که در حال خواندن این متن هستید حتما به فکر ساخت تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان افتاده‌اید. جای درستی آمده‌اید، استودیو قرمز

سناریوی تبلیغاتی
تبلیغات

8 سناریوی رایج در تیزرهای تبلیغاتی

امروزه اهمیت سناریو نویسی در تبلیغات دست کمی از دیگر حوزه‌های تولید فیلم ندارد. حتی شاید این کار به مراتب سخت‌تر هم باشد، چرا که