با استودیو قرمز در ارتباط باشید

ویدئو هفتم – ISO چیست/ بهترین تنظیمات ایزو

ISO دوربین عکاسی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

سومین عاملی که به یک عکاس کمک می‌کند تا نور را تحت کنترل خود در آورد ایزو است که با علامت اختصاری ISO در انواع دوربین‌های عکاسی قابل مشاهده است.ایزو به همراه دیافراگم و شاتر سه ابزاری هستند که تعیین می‌کنند چه مقدار نور با چه شدتی و در چه بازه زمانی به سنسور دوربین عکاسی برخورد کند تا عکس مورد نظر ثبت شود.

در جلسات گذشته راجع به عملکرد شاتر و دیافراگم در دوربین عکاسی توضیح دادم اما ایزو چطور می‌تواند به یک عکاس برای ثبت عکس بهتر کمک کند و بهترین تنظیمات ISO برای گرفتن یک عکس با کیفیت چیست ؟

 

بهترین تنظیمات ISO در عکاسی

در گذشته جذب نور در دوربین‌های عکاسی بر عهده نگاتیوها بود و عکاس باید از ابتدا تصمیم می‌گرفت که با چه نگاتیوی و با چه ایزویی قصد عکاسی را دارد. چون مقدار ایزو توسط کارخانه سازنده نگاتیو تعیین می‌شد. با پیشرفت‌های امروزی این وظیفه بر گردن سنسورهای الکترونیکی گذاشته شده است. سنسور دوربین عکاسی نسبت به نور حساس است و این حساسیت بوسیله ایزو قابل کنترل و تنظیم است.

تنظیمات ISO

یک عکاس با زیاد یا کم کردن ایزو در واقع حساسیت سنسور دوربین را جهت جذب نور بالا یا پایین می‌آورد. در مواقعی که میزان نور کافی در لوکیشن عکاسی کم باشد می‌توان با زیاد کردن حساسیت سنسور بوسیله بالا بردن ایزو عکسی با میزان روشنایی لازم ثبت کرد و در صورت کافی بودن نور محیط با کم کردن ایزو به بیشتر شدن کیفیت عکس نهایی کمک کرد.

 

مطالعه بیشتر در :
ویدئو ششم – نقش سرعت شاتر در عکاسی

 

تاثیر مقدار ISO  در کیفیت عکاسی

بنابراین نتیجه می‌گیریم که تعیین مقدار ISO در کیفیت عکسی که قرار است گرفته شود تاثیر گذار است. تا بحال دقت کرده‌اید که چرا بعضی عکس‌ها دارای نویز هستند، مخصوصا عکس‌هایی که در فضایی با نور کم گرفته شده‌اند. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند استفاده از ایزوهای بالا در زمان عکسبرداری باشد. هر چقدر عکس شما بوسیله ایزو پرنور شود به همان میزان نویز داخل تصویر بالا می‌رود و یا در اصطلاح عکس بی‌کیفیت‌تر می‌شود. به همین خاطر معمولا بالا بردن ایزو آخرین انتخاب یک عکاس برای تنظیماتی است که به هنگام عکسبرداری به سراغش می رود.

نقش ایزو در عکس

توصیه می‌شود جهت بدست آوردن عکسی با کیفیت ابتدا بوسیله تنظیمات شاتر و دیافراگم سعی کنید نور مناسب را به سنسور دوربین برسانید. و در صورتی که با استفاده از این دو ابزار نتوانستید به نتیجه دلخواه برسید سراغ تنظیم کردن ایزو بروید. تماشای ویدیو زیر می‌تواند برای درک بهتر عملکرد ایزو (ISO) به شما کمک زیادی کند.

مطالب بیشتر

ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای
تبلیغات

ساخت تیزر تبلیغاتی

زمانی که در حال خواندن این متن هستید حتما به فکر ساخت تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان افتاده‌اید. جای درستی آمده‌اید، استودیو قرمز

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی
تبلیغات

انواع سناریو در تیزرهای تبلیغاتی

امروزه اهمیت سناریو نویسی در تبلیغات دست کمی از دیگر حوزه‌های تولید فیلم ندارد. حتی شاید این کار به مراتب سخت‌تر هم باشد، چرا که