با استودیو قرمز در ارتباط باشید

نقش سرعت شاتر در عکاسی+ویدئو

تاثیر شاتر

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

شاتر چیست؟

یکی از سه پارامتر کنترل نور در دوربین سرعت شاتر (Shutter Speed) می باشد. شاتر پرده‌ای است که در برابر حسگر دوربین قرار گرفته و زمانی که شما دکمه مربوط به آن را فشار دهید از مقابل آن کنار رفته و اجازه عبور نور و برخورد آن به سنسور را می‌دهد. در ادامه مطلب راجع به وظیفه این قسمت از دوربین و نکات مهم آن می‌پردازیم.

وظیفه شاتر چیست؟

وظیفه شاتر که بر روی بدنه دوربین تعبیه شده است کنترل سرعت نور است. اینکه نور با چه سرعتی به محل تشکیل عکس یا سنسور برخورد کند تاثیر بسازی در کیفیت خروجی نهایی خواهد گذاشت. با تغییر سرعت شاتر این امکان برای شما مهیاست که روشنایی تصویر را تغییر دهید. همچنین با کمی خلاقیت در ایجاد جلوه‌های خاص حرکتی اقدام کنید. به طور مثال با بالا بردن سرعت، شما می‌توانید از سوژه‌های در حال حرکت یک عکس فیکس و بدون تاری بگیرید.

انواع شاتر چیست

فرمول سرعت شاتر

زمانی که در مورد سرعت شاتر صحبت می‌کنیم در واقع آن را برای مواقعی در نظر داریم که دوربین روی حالت تنظیمات دستی است و شما تنها در این حالت می‌توانید این تنظیمات را اعمال کنید. در غیر اینصورت خود دوربین این وظیفه را بعهده می‌گیرد و بر اساس شرایط نوری سرعت را تنظیم می‌کند. بنابراین فرمول زیر برای زمانی است که اختیار تنظیمات دوربین خود را بدست گرفته باشید.

سرعت بالا = نور کمتر
سرعت پایین = نور بیشتر

مطالعه بیشتر در :
نقش دیافراگم در عکاسی+ویدئو

شاتر و سوژه متحرک

یکی دیگر از کابردهای شاتر القای حس حرکت و یا بلعکس فیکس کردن تصویر است. زمانی که از یک سوژه متحرک مثل پرنده، اتوموبیل یا هر سوژه در حال حرکتی با سرعت پایین عکاسی کنید با خطوط حرکتی که در تصویر بوجود می‌آید، حس حرکت منتقل خواهد شد. و بلعکس سرعت بالا می‌تواند سوژه در حال حرکت را فیکس و ثابت نشان دهد. به حرکت فرفره در عکس زیر دقت کنید.

شاتر چیست؟

نکات مهم در تنظیمات شاتر

  • پر نور شن عکس با شاتر = نویز داخل تصویر
  • سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده می‌شود. مثلا 1/4 ثانیه یا 1/100 ثانیه
  • سرعت شاتر کمتر از 1/50 توصیه نمی‌شود (مگر بنا به ضرورت)
  •  استفاده از سه پایه عکاسی در سرعت‌های پایین شاتر الزامی است

شما می‌توانید ویدئو ششم آموزش عکاسی را که به جزئیات نقش شاتر در عکاسی می‌پردازد، مشاهده کنید.

مطالب بیشتر

ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای
تبلیغات

ساخت تیزر تبلیغاتی

زمانی که در حال خواندن این متن هستید حتما به فکر ساخت تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان افتاده‌اید. جای درستی آمده‌اید، استودیو قرمز

سناریوی تبلیغاتی
تبلیغات

8 سناریوی رایج در تیزرهای تبلیغاتی

امروزه اهمیت سناریو نویسی در تبلیغات دست کمی از دیگر حوزه‌های تولید فیلم ندارد. حتی شاید این کار به مراتب سخت‌تر هم باشد، چرا که